Låna en forskare

Få en inblick i forskares vardag

Ida Svanedal, forskare på Mittuniversitetet, besökte elever i åk 2 under ForskarFredag 2017. Foto: Mittuniversitetet.

Låna en forskare erbjuder ett enkelt sätt att komma i kontakt med forskare och forskning. Skolor, ideella föreningar eller arbetsplatser kan låna forskare som gör besök, antingen på plats eller digitalt, och berättar om sitt ämne eller hur det är att arbeta som forskare. En bokningsplattform gör det lätt att hitta forskare utifrån ämne, lediga tider, målgrupp och plats.

Nästa gång det går att låna en forskare blir den 22-25 september 2025. Anmäl dig till ForskarFredags mejllista om du vill få en påminnelse när bokningen öppnar i början av mars.

Upplägg och fokus för mötet bestäms i samråd mellan forskaren och de som bokar forskaren. För skolor brukar besöken kretsa kring forskaren som person och dennes väg till forskaryrket, medan besök på arbetsplatser ofta handlar mer om forskningen som forskaren bedriver.

Besöken brukar vara mycket uppskattade, både av forskaren som i och med besöket får nya perspektiv på sin forskning, och för mottagarna som får lära sig något nytt under avslappnade och underhållande former.

Låna en forskare har länge varit en del av ForskarFredag, men konceptet har utvecklats under de senaste åren och genomförs nu som ett eget projekt på nationell nivå. Sedan bokningsplattformen lanserades 2021 har fler än 1 000 forskarlån genomförts runt om i landet.

Externa artiklar

Bli utlånad

Är du forskare och intresserad av att bli utlånad? Då kan du anmäla dig för att vara med under perioden 22-25 september. Anmäl dig här.

Tidigare medverkande

Se alla forskare som varit med sedan låna en forskare började genomföras på nationell nivå 2021. -> Låna en forskares Hall of fame!

Läs om tidigare forskarlån

Hör hur det låter på ett Låna en forskare-besök!

Är du intresserad av att Låna en forskare, men undrar hur det går till? Eller är du kanske en forskare som vill veta vad som väntar dig i klassrummet? Följ… Läs mer

Skapad:

2025-06-16 |

Uppdaterad:

2025-07-07 |

Kategorier:

Forskarlån

”Det var viktigt för mig att visa att jag inte vet allt!”

Ida Pesämaa, forskare vid Göteborgs universitet, träffade 25 skolklasser under låna en forskare 2024. Här delar hon med sig av några lärdomar och tips efter en intensiv vecka! (mer…) Läs mer

Skapad:

2025-03-20 |

Uppdaterad:

2025-03-20 |

Kategorier:

För forskare, Forskarlån, Presentera forskning

Hallå där Cecilia Engdahl…

… forskare vid Göteborgs universitet och ledamot i Sveriges Unga Akademi, som kommer att lånas ut till fem klasser under årets ForskarFredag-vecka. (mer…) Läs mer

Skapad:

2024-09-19 |

Uppdaterad:

2024-09-20 |

Kategorier:

Forskarlån

Hallå där! Ann-Helen Patomella…

…forskare i vårdvetenskap vid Karolinska Institutet, som ser fram emot att träffa elever både digitalt och på plats under ForskarFredag-veckan. (mer…) Läs mer

Skapad:

2023-09-14 |

Uppdaterad:

2023-09-18 |

Kategorier:

Forskarlån

“Forskarlånen var en vitamininjektion”

Nära 15 000 elever har fått besök av en forskare sedan konceptet låna en forskare började genomföras på nationell nivå 2021. Men vad händer egentligen under möten mellan forskare och… Läs mer

Skapad:

2023-06-29 |

Uppdaterad:

2023-10-03 |

Kategorier:

Forskarlån
Läs alla inlägg


ForskarFredags motto

Forskare är vanliga människor med ovanligt spännande jobb!

LÅNA EN FORSKARE

Kostnadsfria besök i hela landet
i april och samband med ForskarFredag-veckan 2025


Läs de senaste nyheterna som rör ForskarFredag



Vill du vara med på vår mejllista och få koll på allt som händer inom ForskarFredag?


Kontakt

ForskarFredag

[email protected]