Framtidsuppdraget – ForskarFredags tema 2026
Mycket har hänt inom vetenskapen sedan ForskarFredag uppstod för 20 år sedan. Det, samt vad vi tror – och vill – ska hända de kommande två decennierna vill vi lyfta under årets vetenskapsfestival.
Årets ForskarFredag öppnar för att fundera på vad vi vill att forskningen ska ha kommit fram till om 20 år. Vilka problem vill vi ska vara lösta om 20 år? Vilken ny kunskap vill vi ha om 20 år? är frågor som står i centrum.
Forskarna som deltar i årets vetenskapsfestival uppmanas att fundera kring vad de själva eller deras forskningsområde fokuserade på för 20 år sedan och vad de ser, och hoppas, kan komma fram till under nästkommande 20 år.
Inom aktiviteten Framtidsuppdraget kommer besökarna på ForskarFredag uppmanas att skicka in sina egna idéer om vad de vill att forskningen ska ha kommit fram till om 20 år.
För att få ett perspektiv kan man försöka tänka 20 år tillbaka i tiden. Vad vet vi idag, som vi inte visste då? Vad var nytt för 20 år sedan, hur använder vi den kunskapen idag? Vad ville vi lösa för problem för 20 år sedan?
Skapad: 14 juni 2026
Senast ändrad: 14 juni 2026